Grecja Krok po Kroku – Przewodnik Turystyczny po Grecji


TRADYCJA I OBYCZAJE

RELIGIA

Praktycznie wszyscy mieszkańcy Grecji są wierni religii prawosławnej – ta nie tylko jest tutaj szeroko kultywowana w świątyniach, ale towarzyszy Grekom podczas ich codziennego życia.

Z religią wiąże się szereg obyczajów stosowanych na terenie tego kraju, na przykład żaden wierny nie pracuje w niedzielę – dzień ten uważa się za czas odpoczynku (nawet w rejonach typowo turystycznych większość sklepów jest wtedy zamknięta).

Oprócz prawosławia wyróżnia się w Grecji ateizm, islam oraz katolicyzm, jednak są to religie stanowiące ogromną mniejszość.

ŚWIĘTA

Dni ustawowo wolne od pracy w Grecji przypadają na następujące święta narodowe:

1 Stycznia – Nowy Rok
6 Stycznia – Epifania
Poniedziałek Wielkopostny – przypada dokładnie na 41 dzień przed Wielkanocą
25 Marzec – Święto Niepodległości
Święto ruchome – Wielkanoc
1 Maj – Święto pracy
Poniedziałek po Zielonych Świątkach – przypada zawsze 50 dni po Wielkanocy
15 Sierpień – Święto Wniebowzięcia NMP
25 Październik – Święto „Ochi”
25 i 26 Grudzień – Boże Narodzenie

Warto zauważyć, że oprócz świąt narodowych, w różnych regionach tego kraju występują także święta lokalne, nierzadko bardzo istotne dla danego obszaru i z wielką feta obchodzone.

STRUKTURA SPOŁECZEŃSTWA

Grecję zamieszkuje ponad 10 milionów osób. W większości społeczeństwo tego kraju stanowią Grecy (98%). Mniejszości narodowe, jakie utożsamiają swoje pochodzenie z Grecją to Cyganie, Turcy oraz Pomacy i Macedończycy.

ALKOHOL

Chociaż powszechnie wiadomo, że greckie wino jest jednym z najlepszych trunków na świecie a Grecy chętnie popijają je na przykład podczas posiłków, ciekawostką jest, że nie uznają pijaństwa i stanu głębokiego upojenia.

Pijaństwo w Grecji jest tępione, alkoholicy i osoby upajające się są często tępione i budzą odrazę. Nierzadko w miejscach publicznych interweniuje policja.

OPALANIE

Chociaż Grecja jest krajem europejskim i w jej kulturze kobiety nie muszą zakrywać twarzy, ramion czy nóg to nie jest mile widziane opalanie się nago. Oczywiście istnieją plaże nudystów a na większości prywatnych, hotelowych plaż tolerowane jest opalanie topless jednak warto zwrócić uwagę, by szanować opinię innych.

Należy również pamiętać, by nie prowadzić samochodu w stroju kąpielowym – takie zachowanie jest surowo karane.

DZIECI

Dzieci w Grecji są wręcz ubóstwiane, zarówno te mieszkające w Grecji jak i mali turyści. Nikogo nie widzi widok dziecka z amuletem na szyi – w ten sposób chronione jest od wszelkiego zła na ziemi.

Niczym niezwykłym nie jest tutaj również widok dzieci bawiących się wraz z rodzicami o późnych godzinach wieczornych a nawet nocnych – maluchy zasypiają wtedy, gdy są zmęczone a nie o wyznaczonych porach.

Z miłym akcentem gościnności Greków spotykają się dzieci obcokrajowców – nierzadko podczas zakupów czy zwiedzania atrakcji turystycznych są częstowane bezinteresownie słodyczami.

BIWAKOWANIE

To niezwykle popularna forma spędzania wypoczynku w Grecji stosowana głównie przez turystów. O ile wakacje na zorganizowanym campingu nie wymagają jakiś specjalnych zasad to już rozbicie namiotu w „nielegalnym” miejscu tak – zawsze należy zapytać miejscowych o zgodę. Grecy w większości przypadków zgadzają się na tego rodzaju noclegi, ale warto pamiętać, by miejsce wypoczynku zawsze zostawić w stanie lepszym niż się je zastało.

ZAKUPY

Mając na uwadze niedzielę, podczas której większość sklepów jest zamknięta jak również hucznie obchodzone, liczne święta (zarówno te narodowe jak i religijne) warto zaopatrzyć się w niezbędne produkty nieco wcześniej. Trzeba wiedzieć, że już w przeddzień wiele obiektów zamykanych jest wcześniej, ta sama zasada dotyczy kolejnego dnia po odbywanym święcie, wtedy kramy otwierane są później.

Wybierając się na zakupy w Grecji należy wziąć pod uwagę sjestę – która obowiązuje tam mniej więcej od godziny 14:00 – po tej godzinie wiele obiektów nie zostaje już otwarta do końca dnia.
Godziny otwarcia sklepów są też różne w zależności od regionu Grecji.

WSPÓLNY TALERZ

Grecy uwielbiają biesiady przy wspólnym talerzu – tak spożywa się na przykład sałaty. Co więcej, nałożenie jej na osobny talerzyk jest w większości przypadków uznawane za niestosowne.

TOALETA

Zdziwienie wielu turystów budzi zachowanie Greków w toalecie – Ci bowiem nie wrzucają papieru toaletowego do klozetu. Nie wynika to z ich braku wychowania a raczej technicznych aspektów kanalizacji – rury są bardzo cienkie i często się zatykają.

Papier toaletowy w Grecji wyrzucaj do kosza, chyba, że na drzwiach widnieje karteczka, by zachować się inaczej.

ROZMOWA Z GREKIEM

Z całą pewnością nie należy poruszać tematów politycznych ani religijnych. Grecy lubią za to rozmawiać o historii, najczęściej ich kraju. Każdy mieszkaniec Grecji jest łasy na komplementy, trzeba również przyzwyczaić się do faktu, że wielu z nich będzie uważało się za lepszych i mądrzejszych od nas.

Podczas wizyty u Greka na pewno nie zabraknie tańca i długiej biesiady przy suto zastawionym stole.

Jeśli Grek chce nas obdarować prezentem, należy go przyjąć – odmowa może go obrazić.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


Jeden Komentarz