Etiopia: Ben Abeba Futurystyczna restauracja na skale


Lalibela jest miastem położonym w Etiopii, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i słynie z XII-wiecznych kościołów wykutych w skale. Co ciekawe w pobliżu, zaledwie 2 kilometry dalej, możemy zobaczyć jeszcze jeden zadziwiający obiekt architektoniczny — ślimaczą skorupę restauracji Ben Abeda, która wygląda jak zaparkowany na skale statek kosmiczny.

Restauracja Ben Abeba

Źródło: brilliant-ethiopia.com

Ten budynek stojący wysoko na wzgórzu w północnej części miasta porównywano już chyba ze wszystkim – od bukietu kwiatów do futurystycznej kolejki górskiej.

Należy wiedzieć, że Ben Abeba to spełnienie marzeń jej właścicieli – Susan Aitchison, emerytowanej wykładowczyni ekonomii gospodarstwa domowego w swojej ojczystej Szkocji. Początkowo miała jedynie pomóc przyjaciółce w otwarciu szkoły. Kiedy przyszedł czas, aby opuścić Laibelę, postanowiła zostać i otworzyć restaurację do spółki z mieszkającym na miejscu partnerem biznesowym, Habtamu Baye’em.

Aitchison nawiązała współpracę z lokalnymi architektami, którzy pomogli urzeczywistnić jej wizję. Zbudowali spiralne schody prowadzące na poszczególne poziomy, na których znajdują się łukowate tarasy – każdy z nieograniczonym, zapierającym dech w piersi widokiem na leżącą poniżej dolinę rzeki.

Nagradzana wyróżnieniami restauracja serwuje tradycyjne etiopskie i europejskie dania, czasami łącząc je ze sobą. Ben Abeba szczyci się tym, że jest lokalem przyjaznym dla środowiska i otwartym na potrzeby lokalnej społeczności. Właściciele zasadzili w dolinie ponad 50 tysięcy drzew, uczą sztuki gotowania młodych Etiopczyków marzących o karierze w branży gastronomicznej i korzystają z lokalnych produktów, z których wiele pochodzi z ich własnego ogrodu.

Dodatkowa uwaga – Ben Abeba jest czynna w godzinach 7.00-22.00. Jej dyrektor, Habtamu Baye, zarządza też firmą transportową, która organizuje dowozy do restauracji z okolicznych hoteli.

Zdjęcie od: Miejsca.org


Zostaw Komentarz