Zachwyć się urokliwym Podlasiem!


Przepiękny, niezwykle urokliwy i bardzo różnorodny region kraju. Uwodzący i kuszący dziewiczą naturą. Podlasie – warto tu być…

Podlasie – magicznie historyczny zakątek kraju

Jesteśmy na Podlasiu i co dalej? Podróż swą rozpoczynamy od pobytu w przepięknie położonej Stanicy Rzecznej „Łabędzie” w Kiermusach. Każdy, kto zechce zatrzymać się na dłużej, by upajać się niesamowitymi widokami i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, a przede wszystkim by poczuć klimat historii miejsca, powinien zatrzymać się w Stanicy Rzecznej „Łabędzie”. To jedyna okazja, by poznać stare, drewniane domy i przekonać się o wciąż istniejącym szacunku ludzi do otoczenia. 

Parki narodowe, religia i kultura, bajeczne miasta i wsie, a nade wszystko wschodnia gościnność! To Podlasie. Będąc tu z pewnością warto odwiedzić Narwiański Park Narodowy.

Narwiański Park Narodowy 

Śmiało można stwierdzić, że jest to zdecydowanie najbardziej dziki obszar Polski, rozciągający się między Surażem a Rzędzinami. Popularne wciąż są tu pychówki, którymi pływa się po Narwi. Wiosła w tej łódce zastąpione są solidnym drągiem, którym odpycha się od dna. Można również pływać kajakiem, choć jest to przeżycie mniej ekscytujące. 

To także doskonałe miejsce dla obserwatorów ptaków, gdyż jest ich tu ponad 200 gatunków, w tym spora część zagrożonych wyginięciem. Wśród nich znajdują się bataliony, błotniaki popielate oraz dubelty. Na drodze wędrówki turyści z pewnością spotkają bobry i wydry, jak również liczne gatunki ryb. Wielbiciele natury będą zachwyceni bogactwem wodnych i szuwarowych roślin, nigdzie indziej w takiej obfitości nie spotykanych.

W Kurowie zwiedzić można zabytkowy dwór z wieżą widokową, z której roztacza się przepiękny widok na okolicę. Wokół dworu podziwiać można park, który schodzi na brzeg Narwi. To tu, dzięki 200-metrowej kładce wśród bagien, można poczuć się niczym w Amazonii!

Sen o Tykocinie

Tykocin to historyczne podlaskie miasto, które wymaga od odwiedzających ciszy i skupienia. Historia polska i żydowska wygląda tu z każdego zakamarka, a pośrodku miasteczka dumnie wznosi się synagoga i liczne kamieniczki. Każdy turysta posmakuje tu prawdziwie żydowskich dań w restauracji Tejsza, w ktorej roznosi się zapach czosnku, a na talerzu serwowany jest cymes.

W centrum miasteczka w rynku ustawiono pomnik Stefana Czarnieckiego. Pochodzący z XV wieku odrestaurowany tykociński zamek, będący niegdyś jedną z najpotężniejszych twierdz nizinnych w Polsce, znów przyciąga uwagę turystów. W miejscu tym odbywa się cykliczna impreza „Zdobycie Tykocina”, będąca inscenizacją bitwy o to miasteczko. 

Warto zobaczyć Pentowo – Europejską Wieś Bocianią, gdzie od ponad 10 lat bociany, w gospodarstwie Toczylowskich masowo wiją gniazda. Aby móc obserwować te zwierzęta, wybudowano dwie wysokie na 12 metrów wieże obserwacyjne. 

Kiermusy – obowiązkowy punkt na mapie Podlasia

Mieszkańcy Podlasia zachęcają do odwiedzenia kompleksu historyczno-wypoczynkowego w Kiermusach – ostoi żubra i tradycji szlacheckiej. Przepiękna Stanica Rzeczna „Łabędzie”, Dworek nad Łąkami, karczma Rzym, dworskie czworaki, Jantarowy Kasztel, czy domek Rasputina, to drewniane obiekty warte obejrzenia. Tu urzeka nawet pochodzący z 1861 roku dworzec, solidnie odrestaurowany i uznany za najpiękniejszy w Polsce. Czaruje też piękny Białystok z ratuszem z wieżą zegarową, z której codziennie grany jest hejnał miasta. Ponadto zespół katedralny z neogotycką bazyliką, barokową plebanią i XVII-wiecznym kościółkiem farny. Dodatkowo pałac z ogrodami Branickich.

Także oznakowane szlaki turystyczne są atrakcją tego regionu. Pierwszy to „Szlak dziedzictwa żydowskiego”, następny „Szlak kulinarny” i kolejne: „Esperanto i wielu kultur”, „Architektury PRL-u” oraz „Śladami ks. Michała Sopoćki”. Dla wygodnych przygotowano audiobus i dźwiękowy przewodnik do odsłuchania w miejskich autobusach linii 2 lub 10. 

Puszcza Knyszyńska

Ten rozległy obszar zajmuje 126 tysięcy hektarów i ciągnie się łukowatym pasmem o szerokości 20-40 km na wschód od Białegostoku. Ponad połowę zajmuje Knyszyński Park Krajobrazowy – dziki i dziewiczy. Warto tu być, by zobaczyć Rezerwat Krzemianę z drewnianą kładką oraz Szlak Wzgórz Świętojańskich, gdzie obejrzeć można pomniki przyrody, zabytki architektury oraz miejsca martyrologii.

Wycieczka do Arboretum (ogrodu dendrologicznego) w Kopnej Górze i Silvarium (ogrodu botanicznego) w Poczopku, to miejsca warte uwagi.

Zobaczycie tu także promierz fenologiczny, będący unikalnym obiektem na skale europejską. Pokazuje on nie tylko godziny, ale i wegetacyjne pory roku. Ponadto Ksyloteka, będąca zbiorem pni drzew w różnych przekrojach, jest także bardzo ciekawym okazem wartym poznania. Co więcej? Muzeum z prawdziwymi ulami z pszczołami oraz mrowiskiem mrówki ćmawej w przekroju. Wszystko bezpiecznie zorganizowane, za szkłem.

Siedziba parku znajduje się w niezwykle malowniczym miasteczku o nazwie Supraśl, znanym ze swego uzdrowiskowego mikroklimatu.

Nad miasteczkiem wznoszą się wieże monastyru Zwiastowania NMP i klasztor, wraz z Muzeum Ikon w Pałacu Archimandrytów. Niezwykle żywe na tych terenach są ślady obecności Żydów – w Krynkach kaukaski Dom Nauki z pierwszej połowy XIX w., a także Bożnica Chasydów Słonimskich.

W dobrym stanie zachował się w tym regionie kirkut. Obszar ten jest bogaty w kulturę muzułmańską, a opowiada o niej na przykład specjalnie przygotowany Szlak Tatarski. Zobaczyć tu można meczety – w Kruszynianach i Bohonikach.

Święta Góra Grabarka

Święta Góra Grabarka jest kwintesencją prawosławia w Polsce i wzorem Częstochowy jest celem licznych pielgrzymek i modlitw. Tu wierni oczekują na cuda. Znajduje się tu cerkiew i jedyny w Polsce żeński klasztor prawosławny. Wielkie wrażenie robią ustawione niemal wszędzie krzyże wotywne.

Warto wybrać się na Podlasie, gdzie urzeka Podlaski Przełom Bugu obfity w meandry i  liczne zakola.

Będąc w tym regionie kraju nie można ominąć Drohiczyna, miasta klasztorów, kościołów i cerkwi, z kościołem Benedyktynek z XVIII wieku na czele. Ponadto barokowa katedra z budynkami klasztoru Jezuitów z XVII/XVIII wieku robi na turystach ogromne wrażenie.

Imprezy regionalne, w których warto uczestniczyć:

Spotkania z Naturą i Sztuką „Uroczysko” – maj/czerwiec, Supraśl 

Festiwal Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza” – lipiec, Gródek 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” – maj, Białystok 

Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” – maj, Hajnówka 

Jarmark staroci na Czarciej Polanie – pierwsza niedziela miesiąca, Kiermusy 

Biesiada miodowa – wrzesień, Kurowo 

Festiwal Kultury i Tradycji Tatarów Polskich – sierpień, Kruszyniany 

Ogólnopolskie Dni Truskawki – czerwiec, Korycin 

Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich „Ligawki” – grudzień, Ciechanowiec 

Dni Sztuki Współczesnej – maj, Białystok 

Jesień z Bluesem – listopad, Białystok 


(2) Komentarzy

  1. Marek

    Szczególnie polecam Puszczę Knyszyńską – niesamowita, Podlasie to zapomniane miejsce, ale tym lepiej dla osób, które wielbią ciszę, spokój, naturę i piękno.

    Odpowiedz
  2. OlekGD

    Postanowiłem przed swoją pierwszą, samodzielną wyprawą, że najpierw zwiedzę wszystko co warto zobaczyć w naszym wspaniałym kraju, a dopiero potem wybiorę się w jakieś bardziej egzotyczne rejony. Z tym ,że jest u nas tyle wspaniałych rzeczy do zobaczenie, że nie wiem czy mi życia wystarczy. 😉 Bardzo ciekawy wpis, pozdrawiam!

    Odpowiedz