Aktywność fizyczna: na jaki sport się zdecydować?


O potrzebie aktywności fizycznej wie każdy, kto prowadzi siedzący tryb życia albo czyja praca wymaga przez wiele godzin siedzenia w jednym miejscu.

Na początku może to być najwyżej niewygodne lub nużące, ale z czasem zaczynają się pojawiać nieprzyjemne dolegliwości, jak ból kręgosłupa i stawów, uczucie ciężkich nóg lub migreny.

Nasz organizm nie lubi pozostawać zbyt długo w jednej pozycji, zwłaszcza jeśli utrudnia ona przepływ krwi lub nadmiernie obciąża stawy.

Jeśli bieganie nas nudzi

Jest wiele aktywności, które dostępne są dla większości zdrowych i względnie sprawnych osób – bieganie lub szybkie spacery, nordic walking, pływanie, jazda na rowerze.

Możemy też dołączyć do większej grupy, która spotyka się regularnie, aby ćwiczyć tai chi, grać w koszykówkę albo inne gry zespołowe.

Co jednak, jeśli próbowaliśmy już wyżej wymienionych aktywności i albo nie sprawiają nam przyjemności, albo zdążyliśmy się już nimi znudzić?

Warto spróbować czegoś innego!

Warto wtedy spróbować czegoś innego, co może wymaga bardziej skomplikowanej organizacji, ale będzie dla nas jednocześnie odskocznią od codziennej rutyny.

Jeśli mieszkamy w niedużej odległości od gór, możemy regularnie urządzać sobie górskie wędrówki.

Trudno o bardziej zróżnicowaną i przyjemną aktywność – nie tylko spędzamy czas na świeżym powietrzu, ale też poprawiamy naszą kondycję, a przy tym podziwiamy piękne widoki.

Również spływy kajakowe cieszą się niezmienną popularnością od wielu dekad i nie powinno nas to dziwić.

Wiosłowanie angażuje mięśnie prawie całego ciała, a połączenie bliskości wody, przyrody wokół i szybkiego przebywania znacznych odcinków trasy, daje wiele satysfakcji i pozwala nam się dotlenić.

O krok dalej

Możemy też spróbować czegoś bardziej ekstremalnego i zdobyć uprawnienia nurkowe albo poznać tajniki eksploracji jaskiń.

Są to jednak zajęcia wymagające dobrego zdrowia i znacznie większych nakładów finansowych (pozwalających ukończyć odpowiedni kurs oraz skompletować specjalistyczny sprzęt, który musi być wysokiej jakości, bo od niego będzie zależało nasze bezpieczeństwo, a może i życie).

Mimo to warto poszukiwać takiego rodzaju aktywności, który będzie nam sprawiał jak najwięcej przyjemności i mobilizował do podniesienia się znad biurka lub z fotela.

Wpis przeniesiony ze starej wersji bloga.


Jeden Komentarz