Skarby UNESCO: Hala Stulecia


Polska może się pochwalić ciekawymi perełkami architektury, które zostały docenione przez ekspertów z całego świata i wpisane na słynną listę UNESCO. Jedną z najciekawszych budowli, które znalazły się na tej liście, może się pochwalić Wrocław.

Budowlą tą jest oczywiście słynna Hala Stulecia – miejsce znane dzięki ważnym wydarzeniom kulturalnym oraz interesującej historii. Wzniesiona z okazji stulecia bitwy pod Lipskiem, od początku zadziwiała swą formą oraz rozmiarami.

Wszystko to sprawia, że Hala Stulecia jest jednym z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po terenie Dolnego Śląska. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Hala Stulecia została zbudowana w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga, a jej projekt wzbudzał od samego początku wiele skrajnych emocji. Dlaczego? Bo modernistyczna, surowa forma, oraz żelbetonowa kopuła o imponujących rozmiarach, wzbudzać musiały w początkach XX wieku wielkie zdumienie.

Była zatem wrocławska hala budowlą nowatorską, łamiącą dotychczasowe standardy. Już same wymiary tego budynku mogą zaskoczyć. Hala Stulecia ma 42 m wysokości, a maksymalna szerokość jej wnętrza wynosi 95 metrów.

Ta imponująca budowla może się jednocześnie pochwalić powierzchnią 14 tys. m2 oraz kopułą, która ma aż 67 m średnicy.

Hala Stulecia to wyjątkowy kompleks. Wraz z Pawilonem Czterech Kopuł i Pergolą, jest też jednym z najważniejszych punktów dla tych turystów, którzy w czasie wycieczki po Wrocławiu chcą poznać jego najciekawsze budowle.

Zdjęcia: Materiały Własne / WikiMedia


Zostaw Komentarz