Grecja Krok po Kroku – Przewodnik Turystyczny po Grecji


Gdzie położona jest Grecja ?

To najstarsze centrum kultury europejskiej położone jest w południowo-wschodniej części Europy. Specyfika jej położenia polega na tym, że jako jeden z niewielu krajów na świecie jest otaczana aż czterema morzami: Jońskim, Egejskim, Kreteńskim oraz Trackim.

Grecja graniczy z Turcją, Bułgarią oraz Macedonią a swoim obszarem zajmuje południową część Półwyspu Bałkańskiego. Do tego Państwa zalicza się również wiele wysp, między innymi Kreta, wyspy Jońskie, Cyklady czy Sporady.

Najdalej wysuniętym punktem na zachód jest Kreta – tłumnie odwiedzana przez rzesze turystów; na wschodzie znajdziemy zaś Rodos – popularny kurort i świetne miejsce wypadowe, na przykład do tureckiego Bodrum.

Grecja swoim obszarem zajmuje blisko 132 000 kilometrów kwadratowych – co ciekawe, aż 80% jej powierzchni stanowią tereny górzyste. Charakterystyczne są również urozmaicone linie brzegowe, różne z każdej strony ze względu na różnorodną ingerencję morza.

Jej wielkim atutem są bezpośrednie i tanie loty oraz stosunkowo tanie hotele – Lot do Grecji można kupić już za 398zł w obie strony, a hotel dla dwóch osób za 58zł za noc – w sumie 11-sto dniowe Greckie wakacje dla dwóch osób  mamy za mało wygórowaną cenę na prawie każdą kieszeń.

KLIMAT w Grecji

Grecję obejmuje podzwrotnikowy klimat śródziemnomorski; jako kraj jest bardzo zróżnicowana pod względem klimatycznym jednak w całości cechują ją upalne i suche lata oraz łagodne zimy. Największe temperatury odnotowuje się na wybrzeżach i wyspach, najniższe na północy tej starożytnej krainy.

Latem możemy spodziewać się średnich temperatur w granicach 27 stopni Celsjusza chociaż upały powyżej 30 stopni również nie są tutaj czymś nadzwyczajnym.

W Grecji rzadko pada deszcz – najczęściej na obszarach typowo górskich i jego średnia suma może osiągnąć 2 500 mm. Północne i wschodnie tereny Grecji natomiast są regionami o najmniej licznych opadach – to około 5 00mm, podobnie rzecz ma się jeśli weźmiemy pod uwagę wyspy.

Grecka ROŚLINNOŚĆ

Flora Grecji jest niezwykle bogata i różnorodna – czy wiecie, że niegdyś tereny tego kraju, w większości porośnięte były gęstymi lasami sosnowymi, bukowymi na terenach górzystych i kasztanowymi bądź olchowymi w dolinach? Te zostały karczowane dopiero wraz z nadejściem i rozwojem cywilizacji, na szczęście do tej pory udało zachować się sporo obszarów naturalnego, niczym nie skażonego środowiska. Pozostałości lasów skrywają blisko 6 000 różnych gatunków krzewów i kwiatów.

Naturalnie porastają tu orchidee i zawilce (szczególnie wiosną). Latem upajać można się widokami chryzantem, zimą natomiast ucieszą nas fiołki czy krokusy.

To, że Grecja jest krajem w przeważającej większości terenem górzystym nie przeszkadza, by i w skałach nie rozwijała się roślinność. Tym samym na kamienistych wybrzeżach ujrzymy maki czy lewkonie.

Warto obserwować porośnięte wzgórza Grecji – te obfitują w różnego rodzaju zioła. Bez problemu znajdziemy na nich tymianek, lawendę czy gęstwiny szałwii i rozmarynu.

ZWIERZĘTA jakie możesz spotkać w Grecji

Typową dla Grecji zwierzynę możemy spotkać głównie na terenach górzystych – tam mieszkają liczne stada dzików, lisów, kozic, saren, niedźwiedzi brunatnych, szakali czy wilków. Występują chociaż bardzo rzadko rysie, koziorożce oraz foki natomiast Grecja bogata się w zasoby rozmaitego ptactwa, do najbardziej popularnych zaliczają się sępy, orły, wilgi, sokoły czy kolorowe dudki. Na terenach podmokłych spotkamy czaple, pelikany i szczudłaki

Na południu kraju bez problemu zapoznamy się z urodą przeróżnych gadów: najczęściej można tam spotkać jaszczurki, kameleony czy żółwie morskie.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


Jeden Komentarz