Grecja Krok po Kroku – Przewodnik Turystyczny po Grecji


KUCHNIA GRECKA

Wybierając się na wycieczkę go Grecji warto nastawić się nieco na inny podział posiłków w ciągu dnia aniżeli w naszej rodzimej Polsce. O ile u nas stawia się przede wszystkim na śniadanie a kolację raczej je się jak najbardziej lekkostrawną, Grecy za główny posiłek dnia uważają kolację – i to o dosyć późnych porach wieczornych.

Istotny jest również sposób przygotowania dania i ich podanie – w Polsce lubimy kiedy danie jest gorące, wręcz jeszcze parujące. Grecy wolą natomiast jedzenie zimne bądź ewentualnie lekko ciepłe.

Nie ma w tym nic odkrywczego jeśli napiszemy, że w kuchni greckiej królują owoce morza (kalmary, krewetki, ośmiornice) i ryby oraz owoce i warzywa. Te pierwsze są tu powszechne ze względu na otaczające morza, drugie zaś dojrzewają doskonale w śródziemnomorskim klimacie.

Oprócz tych podstawowych składników, które spożywa się w Grecji o każdej porze dnia i nocy, popularna jest także cielęcina i jagnięcina. Powodem, dla którego Grecy upodobali sobie właśnie ten rodzaj mięsa nie są wcale upodobania kulinarne do delikatnych i chudych mięsiw, Grecja jako kraj górzysty zwyczajnie nie ma dobrych warunków do uprawy bydła.

Wracając do warzyw i owoców, na stołach Greków królują pomidory, cukinie, bakłażany, groch, fasolę, soczewicę, czosnek i oczywiście oliwki – bogini greckiej kuchni.

Z owoców wybierane są zazwyczaj melony, cytrusy i jabłka. Rodzimym dobrem Greków są również pigwy oraz figi i migdały.

Opisując kuchnię typowo grecką warto też wspomnieć o popularnym serze feta – ten rządzi na stołach w każdym domu a najlepszy jest ten wytwarzany z pasteryzowanego mleka koziego, ewentualnie owczego.

Będąc w Grecji nie sposób nie spróbować musaki, czyli zapiekanki mięsnej (zwykle z jagnięciny) z dodatkiem warzyw (obowiązkowo musi znaleźć się w niej bakłażan), tzatziki – to typowo grecki dip, przyrządzany z ogórka i jogurtu, dolmades, potrawa nieco podobna do polskich gołąbków (zamiast kapusty farsz zawijany jest w liście winogron) czy choirino kritiko, czyli pieczone kotlety wieprzowe.

Na koniec jeszcze jedna przyjacielska rada – nie zapominajcie o pysznym, znanym na całym świecie greckim winie. To wyśmienicie komponuje się z tradycyjnymi potrawami kuchni greckiej (musicie wiedzieć, że już mityczni bogowie raczyli się tym trunkiem, który miał sprawiać, że byli wiecznie młodzi).

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


Jeden Komentarz