Grecja Krok po Kroku – Przewodnik Turystyczny po Grecji


WSKAZÓWKI DLA TURYSTÓW

JĘZYK

Grecję zamieszkuje ponad 10 milionów osób a ich urzędowych językiem jest grecki. W dużych miastach i miejscowościach turystycznych bez problemu można porozumieć się także w języku angielskim.

WALUTA

Za wszelkie zakupy zapłacimy w Euro (EUR) – to oficjalna waluta tego kraju.
Bez problemu posłużymy się także kartą Visa czy MasterCard.

PRZEPISY CELNE

Podróż z Polski do Grecji nie wymaga posiadania uprawniającej wizy a do przelotu niezbędny będzie tylko dokument tożsamości (dowód bądź paszport) – polski turysta może bez ograniczeń kursować kraje należące do Unii Europejskiej.

Nie ma również ograniczeń jeśli weźmiemy pod uwagę ilość wwożonych bądź wywożonych towarów o ile nie służą one do odsprzedaży i przewożone są „na własny użytek”. Tym samym do Grecji bądź z niej zabrać można: 800 papierosów, 10 litrów alkoholu mocnego i 90 litrów wina bądź 110 litrów piwa.

Na granicach możemy korzystać ze strefy wolnocłowej – zarówno jeszcze w Polsce jak i już w Grecji. Produkty, jakie są na niej dostępne są zwolnione z opłaty celnej. Niektóre towary należy jednak zadeklarować służbom celnym (na przykład biżuterię czy sprzęt RTV).

NAPIWKI

Standardowo przyjęło się, że napiwki wręczane są w wartości 10-15% kwoty rachunku. Najczęściej napiwki są darowane nawet wtedy, gdy dodatkowa opłata jest już doliczona do rachunku.

Oprócz napiwku możemy pochwalić barmana czy kelnera – Grecy bardzo lubią komplementy.

TRANSPORT

Będąc w Grecji bez problemu wypożyczymy auto, skuter a nawet quada i to właśnie tą opcję ostatnimi czasy turyści preferują najbardziej. Mamy również możliwość przemieszczania się miejskimi i lokalnymi autobusami – trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pomimo iż infrastruktura pod tym względem jest w tym kraju wysoce rozwinięta to niestety autobusy nagminnie się spóźniają – jeśli więc planujesz podróż tego rodzaju transportem nie zerkaj na rozkłady jazdy.

W każdym mieście i kurortach turystycznych dostępne są także taksówki – przyznamy, że są niestety nieco drogie.

SZCZEPIENIA I ZDROWIE

Wybierając się na wczasy do Grecji nie jest konieczne wykonywanie żadnych dodatkowych szczepień.

Pamiętajmy, by wykupić ubezpieczenie, dzięki któremu będziemy mogli skorzystać z pomocy lekarskiej w razie nagłej potrzeby. Numer na pogotowie ratunkowe to 191.

FOTOGRAFOWANIE

W wielu miejscach jest niedozwolone bądź ograniczone – wtedy można wykonywać zdjęcia aparatem bez lampy błyskowej. Takie zasady dotyczą w szczególności fotografowania zabytków. muzeów i świątyń.

CO ZABRAĆ na wakacje w Grecji?

Tak naprawdę Grecja jest na tyle rozwiniętym cywilizacyjnie krajem, że wszystko dostępne jest do kupienia na miejscu.

Ze sobą warto zabrać przewiewne ubrania, obowiązkowo kostium kąpielowy, nakrycie na głowę i okulary słoneczne. Nie zapomnijcie o wygodnych butach, nieraz przydadzą się trekingowe – trzeba wiedzieć, że Grecja to obszar aż w 80% składający się z masywów górskich.

Jeśli zażywamy jakieś lekarstwa, nie zapomnijmy o nich a najlepiej jeśli zabierzemy ich zapas.

Dobrze mieć ze sobą podręczną apteczkę z bandażem, plastrami, kremem do opalania, lekami przeciwbólowymi czy tymi na niestrawność – zmiana kuchni może powodować lekkie uciążliwości żołądkowe.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


Jeden Komentarz