Grecja Krok po Kroku – Przewodnik Turystyczny po Grecji


NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE W GRECJI

KOLOROWE PLAŻE W GRECJI


Kolorowe plaże w Grecji to prawdziwy cud natury. Nigdzie indziej nie zobaczymy tak różnorodnego piasku jak właśnie w tym kraju. Tutaj plaże pokryte są piaskiem miękkim, twardym, ostrym, żwirkowatym czy miałkim. Co więcej, oprócz różnorodności tego materiału pod względem struktury, plaże zachwycają wielorodnością barw. Tylko w Grecji możemy opalać się więc na plażach czarnych jak węgiel, czerwonych, różowych czy białych – wszystkie cieszą oczy i wprawiają w zdumienie przybyłych.

Z czego składa się piasek?

Piasek z naukowego punktu widzenia jest skałą, złożoną z ziaren mineralnych. Ta w wyniku kontaktu z woda rozkłada się na miliony maleńkich kawałków. W jego skład oprócz wspomnianej skały wchodzą również różnego rodzaju elementy pochodzące z morza – mogą to być rozdrobnione koralowce, muszelki i inne żyjątka, To właśnie przewaga jednego z tych elementów sprawia, że piasek zabarwia się na inny aniżeli popularny, żółty kolor (standardowy żółty kolor powstaje w wyniku dużej ilości żelaza, jaki znajduje się w skale).

Czerwona plaża na Santorini

Są najrzadziej spotykane więc stają się nie lada gratką dla turystów. Czerwona plaża znajduje się na przykład na Santorini, a swój kolor zawdzięcza ona erozji wulkanu. Tutaj żwirek mieni się barwą czerwoną oraz drobinkami w kolorze czarnym – wszystko za sprawą pozostałości lawy. Chętni podziwiania tego niezwykłego obiektu przyrodniczego powinny udać się na plażę Kokkini paralia (red beach). Ta znajduje się w Akrotiri, jakieś 12 kilometrów od Firy. Ciekawostką jest fakt, iż plaża ta znajduje się pomiędzy skałami a żądni morskich i słonecznych kąpieli przybywają na nią najczęściej łodziami.

Różowa plaża na Krecie

To jedna z najbardziej słynnych i najczęściej odwiedzanych plaż na całym świecie. Elafonissi zachwyca nie tylko błękitem wody, ale przede wszystkim piaskiem o różowym odcieniu. Koloryt ten to wynik maleńkich elementów muszelek, jakie w milionach znajdują się w piasku. Według legendy różowy kolor piasku to ślad po krwawych walkach armii tureckiej.
Warto dodać, że Elafonissi została wpisana na listę Natura 2000, wszystko za sprawą bogactwa otaczającej ją przyrody. Nigdzie indziej w Grecji nie zobaczymy także wolno żyjących, okazałych żółwi morskich.
Dobrą informacją jest fakt, iż na różową plażę dostać się można na piechotę z centrum Krety. W jej pobliżu znajduje się wiele cennych obiektów zabytkowych. Uwagę zwraca przede wszystkim kościół Najświętszej Marii Panny, do którego prowadzi dokładnie 89 schodów – według znanej legendy, podobno jeden stopień wykonany jest z czystego złota.

Biała plaża na Zakynthos

Najpiękniejsza plaża, którą pokrywa bialutki jak mąka piasek mieści się na wyspie Marathonisi i znana jest powszechnie także jako „żółwia wyspa”. Dotrzeć można na nią jedynie łodzią a turyści mogą korzystać tylko z części zaraz przy brzegu, ze względu na znajdujące się pod ochroną miejsca lęgowe żółwi. Jeśli jednak obejdziemy wysepkę dojdziemy do kolejnej plaży – w tym przypadku pokrywają ją białe, błyszczące kamyczki.
Białą plażą, która cieszy się podobną popularnością jest na Zakynthos Navagio Beach, do której można dotrzeć łodzią a zachwyca na niej przede wszystkim błękit wody i wrak zatopiony nieopodal brzegu.

Położenie Grecji, wśród otaczających ją czterech mórz sprawia, że plaż mamy tutaj pod dostatkiem. Te uznawane są nierzadko jako jedne z najpiękniejszych na świecie, głównie ze względu na ich czystość, rozległość, malownicze krajobrazy i krystalicznie czystą wodę. Podziwiane są te zarówno kamieniste czy żwirowe jak i piaszczyste (których zresztą na terenie Grecji jest najwięcej).

Dzisiaj najpopularniejsze plaże to te, które znajdują się na wyspach greckich – nie oznacza to oczywiście, że wszystkie są zatłoczone. Gwarantujemy, że wśród tak obfitego wyboru, każdy znajdzie jakiś ustronny zakątek tylko dla siebie. Poniżej podpowiadamy, gdzie ich szukać, by nasze oczy cieszyły przepiękne widoki a komfort wypoczynku sprawiał, że poczujecie się jak w raju.

ELAFONISSI BEACH NA KRECIE

Położona w południowo-zachodniej części Krety, wyróżnia się niezwykłym, różowym piaskiem (z drobinkami rozkruszonych koralowców) i swoim dziewiczym charakterem. Plaża ta uznana jest za jedną z najpiękniejszych w Grecji i całej Europie. Została doceniona i oznaczona błękitną flagą oraz wpisana na listę Natura 2 000 jako część rezerwatu przyrody

ST PAULS BAY NA LINDOS

Niewielka piaszczysta plaża położona w zatoczce. Najpiękniejsze widoki na lazur wody i złoto drobnego piasku rozpościerają się z Akropolu. Plaża doceniana przez turystów ze względu na jej położenie – w zatoczce otoczonej skałami bez problemu schronicie się przed wiatrem.

PALEOKASTRITSA BEACH NA KORFU

Plażę charakteryzuje malownicza sceneria: otoczony skałami teren złocistego piasku z widokiem na piękny lazur wody. Co ciekawe, z plaży odpływają niewielkie łódki, które dopływają do jaskiń, które można zwiedzać – taka wycieczka z pewnością dostarczy niezapomnianych przygód.

BALOS LAGOON NA KRECIE

To jedna z najpiękniejszych plaż na całym świecie. Piaszczysta, rozległa plaża prowadząca do płytkiej, krystalicznej laguny o wyjątkowo ciepłej wodzie. Dodatkowym atutem plaży jest jej ustronność co daje dodatkowe poczucie egzotyki rodem z karaibskich, bezludnych wysp.

NAVAGIO BEACH NA ZAKYNTHOS

Na uwagę zwracają przede wszystkim różnorodne wapienne klify, jakie otaczają plażę. W zatoczce, w lazurowej wodzie zatopiony jest wrak statku co nadaje całemu zakątkowi dodatkowej tajemniczości i wyjątkowości.

PORTO KATSIKI NA WYSPIE LEFKADA

Ten urokliwy zakątek zaliczany jest do jednych z najpiękniejszych w całej Europie ze względu na otaczające plaże wapienne klify i wyjątkową roślinność, jaka pokrywa ich szczyty. Sama plaża idealnie nadaje się na pobyt z dziećmi: jest w pełni piaszczysta a łagodne zejście do morza umożliwia bezpieczną kąpiel nawet maluchom.

SKALA NA CHALKIDIKI

Rozległa na ponad 2, 5 kilometra plaża jest jednym z ulubionych miejsc turystów ze względu na wysoce rozbudowaną tu infrastrukturę. Na plaży znajdziemy liczne atrakcje sportów wodnych, posilimy się potrawami kuchni greckiej w licznych barach i skorzystamy z udostępnianych leżaków. Ponadto to plaża zachwyca miękkim piaskiem i zachwycającymi widokami na lazur wody.

MIRTIOTISSA NA KORFU

Niewielka, lecz urokliwa plaża nieco skryta pośród skał. Na plażę nieco trudno się dostać, zejście jest dosyć strome, ale trud ten na pewno wynagrodzi krystaliczna woda i zapierające dech w piersiach widoki.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


Jeden Komentarz